Co dobrego jest w jajkach?


Świeże jajka to bogactwo wielu cennych składników:
- są dobrym źródłem białka zwierzęcego - 2 średnie jajka to 14,2 białka i 12, 2 g tłuszczu na porcję,
- znakomite źródło witaminy A - w 100g jajek jest 190 ug, Witamina A niezbędna jest w procesach wzrostu, wpływa na wzrok i wygląd skóry. Witamina A rozpuszcza się w tłuszczach i dzięki temu może być magazynowana w organizmie.
- dobre źródło witaminy D - w 100 g jajek jest 1,8 ug. Witamina D pomaga przyswajanie wapnia, i fosforu w procesie budowy kości. Niedobór powoduje krzywicę kości u dzieci, odwapnienie zębów i kości u dorosłych. Witamina D rozpuszcza się w tłuszczach i dzięki temu może być magazynowana w organizmie.
- witaminy B2 jest 0,5 mg w 100 g jajek. Witamina B2 potrzebna jest w procesie przemiany pożywienia w energię, do zachowania prawidłowych funkcji i wyglądu skóry i śluzówki w jamie ustnej i nosowej. Jeśli masz owrzodzenie ust, to dowód na brak tej witaminy
- witaminy B12 jest 2,5 mg w 100 g. Witamina B12 potrzebna jest w procesie powstawania krwinek czerwonych i komórek nerwowych.
Witaminy z grupy B rozpuszczają się w wodzie i nie magazynowane w organizmie a są wydalane z moczem.
- są źródłem żelaza - w 100 g jajka jest 1,9 mg żelaza. Głównym zadaniem żelaza jest przenoszenie tlenu z płuc do wszystkich komórek. Żelazo zwiększa odporność organizmu, pomaga w leczeniu infekcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails